Arşivde Ara

Rönesans'da neymiş?25 Eylül 2018 - 15:57, Salı


Nurcan Keleş Odabaş

 ‘’ kimi insan gölgeleri kucaklar durur; sonunda senin gibi mutluluğun gölgesini bulur ‘’   shaekspeare

Tüm okuyucularıma tekrar merhaba diliyorum : geçtiğimiz yazıda Leonardo da Vinci’nin biyografisine değinmiş ve onun Rönesanslı bir sanatçı olduğundan söz etmiştik. .. Bu yazıda sizlere Rönesans hakkında yazmak istedim çünkü Rönesans değip geçmek olmaz özellikle sanat tarihine haksızlık yapmış oluruz. Rönesans döneminin sanat tarihinde özel ve önemli bir yeri vardır fakat ben size Rönesans’ı bir bütün olarak ve sayfamız elverdiğince aktarmak istiyorum;

Rönesans İtalyanca rinascimento sözcüğünden kaynaklanan bu terim ‘’yeniden doğuş ‘’ anlamına gelir; 15. Ve 16. Y.y.’larda  önce İtalya’da başlayan daha sonra diğer Avrupa ülkelerine yayılan, edebiyat, sanat, felsefe ve bilim alanındaki gelişmeler, yenilikler ve anlayışların ortaya çıkmasına denir; bir aydınlanma dönemidir.

Peki! Neler olmuştur ki! Böyle bir dönemin ortaya çıkmasına neden olmuştur; İspanya’daki Endülüs Emevi devleti ve Avrupalı gezginler ile ticaret adamlarının ( Burjuvaların ) aracılığı ile İslam medeniyeti tanınmış bir çok icat, bilgi Avrupa’ya taşınmıştır; Matbaanın geniş kullanım alanına girmesi ile yeni buluş ve düşünceler yayılmıştır; Avrupa’da kültür ve sanat faaliyetlerini destekleyen, bilim adamları ve sanatçıları himaye eden varlıklı kişilerin ( Burjuvaların ) ortaya çıkması; Antik çağ eserlerinin incelenmesi; İstanbul’un fethinden sonra Bizanslı bazı bilginlerin İtalya’ya göç ederek eski Yunancayı öğretmeleri ve eski eserleri tanıtmaları . .. ..

Rönesans’la birlikte Orta Çağ’ın Skolastik düşünce ( kilisenin baskın olduğu dönemde, özgür düşünce ortamının önüne geçip tek doğrunun İncil’deki bilgiler olduğunu savunan düşünce ) tarzı . .. ..; Rönesans ve Reform hareketleriyle kıvılcım alması ile yıkılmaya başlanmıştır. İnsan sevgisi ( Hümanizm ), insan merkezcilik önem kazanmış; bilgeliğin ve insan düşüncesinin önem kazanması ile bir çok olgu değişmiş ve gelişmiştir. Avrupa’nın cehalet ve gericiliğinin son bulduğu bir dönem aslında bir aydınlanmadır. Deney ve gözleme dayanan pozitif düşünce ortaya çıkmıştır. Bu döneme kadar bilim, sanat ve medeniyette İslam ülkeleri öncülük yaparken, Rönesans ile birlikte Avrupa ülkeleri öne geçmiştir.

Rönesans hareketi ilim ve teknikteki ilerlemenin yanı sıra insan ve tabiat sevgisinide beraberinde getirmiştir. Rönesans’ın öncüleri, sanat faaliyetlerinin yanı sıra edebiyat, tarih ve arkeoloji’ye de önem vermişlerdir; resim ve tasvir anlayışı gelişmiştir.

Orta çağ’ın sembolik dünya görüşü ile birlikte soyut tartışmaya kapalı düşünce sistemi söz konusu idi. Bu durum daha çok sanata da yansımıştır ve daha çok Kutsal Kitap’dan alınan konular şemalara bağlı sembolik bir dille anlatılıyordu. Daha da önemlisi; Orta Çağ’ın sanat dalları arasında Güzel Sanatlar diye adlandırdığımız resim, heykel ve mimari zanaat olarak görülüyor ve bu alanlarda çalışanlarda zanaatçı olarak adlandırılıyorlardı fakat Rönesans ile birlikte sanat niteliği kazanmıştır. Bu dönemde usta-çırak ilişkisi ile şekillenen sanatçılar görülmemiş teknik de eserler üretmeyi başarmış, onların keşfettiği teknikler günümüzün sanatının temellerini oluşturacak elementler olmuşlardır.

Rönesans ile birlikte Fransa’da sanat, Almanya’da dini tablo ve resimler, İngiltere’de edebiyat, İspanya’da resim ve edebiyat alanında gelişmeler olmuştur.

Rönesans’ın başlıca tanınmış sanatçıları; Leonardo da Vinci, Rafeello, Michelangelo, Donetello, Montaigne, Pierre Lesco, Erasmus, Albert Dürer, Remrant ve Shakespeare diye biliriz. Yolunuz aydınlık olsun, efendim; gelecek sayıda görüşmek üzere. .. …

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Sakarya Otel SAKARYA HALI YIKAMA SAKARYA DÜĞÜN SALONLARI İZMİR YOGA