Arşivde Ara

Mevzu Sabah Gazetesi mi!15 Kasım 2018 - 09:40, Perşembe


Hüseyin Cumalı

Bu meslek 34 yıldır çalışıyorum. Basın ahlak ve ilkelerini biliyorum. Meslek yaşantım boyunca dayak yemedim. İri yarı olmam nedeniyle genelde bana silah çektiler. Defalarca silahla tehdit edildim. Polis kayıtlarında evimin önünde havaya ve evime kaç kez ateş açıldığı var. meraklısı bakabilir.

***

Peki bunları neye yazıyorum! Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uzun yıllardır güvenlik görevlilerin baskı, zulüm, aşağılamalarına maruz kalıyoruz. Bir tek ben değil, diğer meslektaşlarımda benim gibi aynı sorunu yaşıyor. Ancak bir çoğu 1 kere yaşarken, ben sürekli yaşıyorum.

***

Malum, bu kentte bana takıklar ordusu var. Şimdi bu satırları okurken 'Az bile yapıyorlar. Keşke seni tedavi için bile hastaneye almasalar' diyeceklerdir. Hepsine evalla, hatta alayına saygılarımı iletiyorum. Ancak benim de bir ailem var ve ekmek parası için mücadele veriyorum. Bu mücadeleyi masa başında değil, bizzat sahada çalışarak veriyorum.

***

Daha öncede aynı hastane de basının haber alma özgürlüğüne engel, basına zulüm ve baskı, basın mensubunu canlı hedef yapma taktiğini yaşayan bir basın emekçisi olarak sormak istiyorum. Sorun ne! Gazeteci olmam mı! Ya da basın yeleğim mi! Ya da iri yarı olmam mı!

***

Sorun ne! Sorun sakın, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) ile sonuna kadar mücadele eden Sabah Gazetesi Sakarya Muhbiri olmam olmasın! Olabilir mi! 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında bu fetöş başı Fetullah Gülen ile yandaş hainlerine yazdıklarım olabilir mi!

***

Alayınıza soruyorum. Sorun Sabah Gazetesi Sakarya Muhabiri olmam mı! 

----------------

 

Peki ama o hastanede neler yaşandı!

HASTANEDE ZULÜM DEVRİ!

Üniversite hastanesinde uzun yıllardır güvenlik görevlileri tarafından gazetecileri canlı hedef gösterme, gazetecileri aşağılama ve basının haber alma özgürlüğüne yapılan baskı ve zulüm yine hortladı.

ALAYI GÖZ YUMDU

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin güvenlik görevlilerinin basına yaptığı zulme nedense hiç ama hiç çözüm bulunamadı. Defalarca yaşanan baskı ve zulme bugüne kadar bir tek Sakarya eski Valisi Hüseyin Avni Coş çözüm buldu. Görevi kamuoyunu bilgilendirmek olan basın mensuplarına baskı ve zulüm yapan hakkında gerekli işlemi yapacağını açıklayan Vali Coş'un bu çıkışıyla birlikte gazeteciler rahat nefes aldı.

CANLI HEDEF TAKTİĞİ

Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan'ın öldürülmesi,  Lastik-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Mustafa S., Lastik-İş Sendikası Sakarya Şube Üyesi Osman B.'nin silahla yaralanması olayını takip eden gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Cumalı'yı hastanenin güvenlik görevlileri canlı hedef yaptı. Aynı zamanda Sabah Gazetesi Sakarya Muhabiri olan Hüseyin Cumalı'ya baskı ve zulüm yapan güvenlik görevlileri 'Acilden çık dışarı' diye bağırdı.

TAKTİK YİNE İŞE YARADI

Genel Başkan Abdullah Karacan ile diğer iki yaralıya müdahale edildiği o üzücü ve gergin anlarda hastanenin güvenlik görevlilerin yaptığı 'Canlı hedef taktiği' hemen işe yaradı. Acil servis içinde ve dışında bulunan 250'yi aşkın yaralı yakını Hüseyin Cumalı'ya tepki göstermeye başladı. Sağduyulu bazı yaralı yakınlarının devreye girmesiyle birlikte olay daha fazla büyümeden önlendi.

CAN GÜVENLİĞİ KALMADI

Uzun yıllardır hastane güvenlik görevlilerin basına yaptığı baskı ve zulüm önceki gün bir kez daha hortlarken, görevi kamuoyunu aydınlatmak olan gazetecilerin can güvenliği de kalmadı. Hastane içinde fotoğraf ve video çekmenin yasak olduğunu iyi bildiğini dile basın mensupları ise "Hastane içinde çekim yapmıyoruz. Çekim yapsak bile bunun cezası olduğunu biliyoruz. Ayrıca güvenlik görevlilerin bizi canlı hedef yapması nedeniyle can güvenliğimiz kalmadı" dedi.

--Sakarya Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Aziz Öğütlü'nün yeniden hortlayan basına zulümle ilgili gereğini yapması bekleniyor.

--------------------

Gözler Vali Nayir'da

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde basının haber alma özgürlüğüne yapılan baskı, engel ve zulüm, gazetecileri canlı hedef gösterme ve gazetecileri aşağılama gibi kabul edilemez olaylarla ilgili olarak gözler Sakarya Valisi olarak görevine başlayan Ahmet Hamdi Nayir'a çevrildi.

BASKI YAPILIYOR

Görev yaptığı illerde basın mensuplarının her zaman yanında olan ve basına ayrı bir önem verdiği bilenen Vali Nayir'ın gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Sabah Gazetesi Sakarya Muhabiri Hüseyin Cumalı'ya yapılan baskı, zulüm ve canlı hedef gösterilmesiyle ilgili olarak gereğini yapması bekleniyor.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Sakarya Otel SAKARYA HALI YIKAMA SAKARYA DÜĞÜN SALONLARI İZMİR YOGA