Arşivde Ara

Artık yeter kendimize gelelim19 Nisan 2019 - 15:45, Cuma


Ömer Özcan

Başlıktan anlaşılacağı üzere nerden başlamak lazım bilemedim ama şuanda bildiklerim gördüklerim bunlar...

 Ortalık o kadar toz, duman ki sıkıntılar o kadar iç içe geçmiş vaziyette nerden başlayalım, nerden toparlayalım. Şu anda ülkemizin gündemini meşgul eden en popüler konular neler?

Seçim bitti artçıları hala devam ediyor. İstanbul Ankara, doğu illeri, İmamoğlu, ekonomi vs. Gerçekten ülkemizin tek dertleri bunlar mı?

 Bunlardan başka derdimiz kalmadı mı? 6 aydır yaklaşık 20 kanalda, her kanalda 4-5 kişinin 5-6 saat tartıştığı bu seçim, ekonomi konuları tek derdimiz mi?

Çok aydın her konuda fikri olan! Bu zevatlar bu konuları çözüme kavuşturduğunda; Karadeniz’de ki balıkçı, ege de ki tütüncü, iç Anadolu ki buğdaycı ve diğer yurdum insanları artık çok mu mutlu olacaklar.

Her sabah birbirlerine selam verip, gülümseyip, gece yatarken kapı pencereyi açık bırakabilecek, devlet dairesinden tutun da, sanayiye giderken artık bir tanıdık aramadan kendi insanına güvenip gidebilecek mi?

 Yâda hakkını aramak için adliyeye girip çıktığında yüzü gülümseyerek, “Benim gücüm yetmese de güçsüzlerin, gücü olan devletim var.” diyebilecek mi ?

Ya da 10-15 sene çalışıp yaptığı birikim, ciğeri beş para etmez hırsızlığı, dolandırıcılığı alışkanlık haline getirmiş biri tarafında orda burada 1 haftada harcandığında, polisin suçluyu bulup getirdiğinde artık paradan eser kalmadığında bu vatandaş parasına kavuşabilecek mi ?

Çiftçi mahsulüne yaptığı masrafı çıkaramadığı için artık tarımla toprakla uğraşmayı bırakıp şehirlere göç etmeye, şehirlerde trafikten tutunda, çarpık kentleşmeden, hastalıklara, suç oranlarını yükseltmeye başlamasına çözüm üretebilecek mi?

Herkesin devlet memurluğuna (sözüm ona garanti) yöneldiğinde devletin alan açmak için zorlandığı, özel sektörün beyin ve iş gücü sıkıntısı yaşamasına çözüm üretebilecek mi?

 Yani çok daha ciddi problemlerimiz var. Bunlar vatandaşların bireysel çabaları ile aşamayacakları, devlet gibi teşkilatlı büyük bir yapının desteği ile aşılacak problemler. Ama kimse sanki bunlar yaşanmıyor gibi ne görüyor, ne de dillendiriyor ama giden bizden gidiyor hepimizden gidiyor.

Aile yapısı çökmüş, ahlaksızlık yürümüş, insanların artık birbirlerine güveni kalmamış, gençler ve enerjileri doğru yönlendirilemiyor, tarım bitme noktasında gelmiş, insanların kamu kurumlarına ve de adalete olan inancı azalmış, nesillerimizi yetiştirecek kadınlarımız gündüz insanların beyniyle ruhuyla dalga geçen programlarla afyonlanıyor, evine babalık yapacak ekmeğimi kazanıp her konuda çocuklarına örnek olup, yol gösterecek babalar boş bir çuvaldan farksız...

İşte anlattığımız bu kadar çok acil dertlerimiz varken bir de konuşulan konulara, televizyon karşısında neyle zaman harcadığımıza bakın.

Vaktiyle bir kral girdiği savaşı kaybedince her şeyi en değerli hazineleri, ailesi parçalanmış, sürdün edilmiş kralın sesi çıkmamış. En son hizmetçileri götürülürken feryat figan ağlama başlamış. Çevresindekiler, ailen, hazinelerin dağıtıldı sesin çıkmadı, hizmetçilerin gidince niye böyle tepki verdim diye sorduklarında kral şu cevabı verir “İnsan en değersiz şeyini kaybedince anlıyor neleri kaybettiğini.“ diye cevap verir.

Şu anda konuşulan konularda kaybedilen bu değersiz şeylere benziyor. Bizim içinde bu geçerli artık çok geç olmadan, çok acil problemlerimize milletimizin kültürüne uygun eğilmemiz, akılcı, çağında ilerisin de çözümler getirmeliyiz en değersiz şeyleri kaybetmeden.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Sakarya Otel SAKARYA HALI YIKAMA SAKARYA DÜĞÜN SALONLARI İZMİR YOGA