Arşivde Ara

Atalay bombaladı16 Ağustos 2019 - 09:04, Cuma


Bakanla sözleşme masasında oturduğu sırada mikrofonu açık unutan ve söylediği sözlerle bir anda gündeme oturan Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay cevabını Sakarya’dan verdi.

Atalay, “Belli siyasiler twitler atmaya devam ediyorlar; ülkeyi satanlar, işçiyi satanlar, insanlara hakaret edenler, iftira atanlar esas alçak onlardır” dedi.

ZAMLAR VE DİĞER KONULAR

Türk İş Genel Başkanı  aynı zamanda Demiryol İş Sendikası genel başkanlığını da yürüten olan Ergün Atalay, gündemdeki konuları değerlendirmek üzere Demiryol İş Sendikası konferans salonunda basın toplantısı düzenledi. Geniş katılımlı toplantıya; Demiryol İş Şube Başkanı ve Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, Harb İş Şube Başkanı Yaşar Yavuz, Şeker İş Şube Başkanı Oğuz Kalay ve diğer sendika temsilcileri ile çok sayıda işçi ve sendikalı katıldı.

HEPSİNDE VARDIM

Kamu işçileriyle hükümet arasında yapılan toplu sözleşme konusunda açıklamalarda bulunan Atalay, Türk İş ile dokuzuncu sözleşmesinin olduğunu belirtti. Atalay, “9’un 6’sında ikinci adamdım, 3’ünde de birinci adamım. Bütün 9 sözleşmede işçinin çıkarları için gücümüz yettiğince sözleşme imzalandı. Bugüne kadar hiçbir sözleşmede problem olmadı. Bundan 2 yıl evvel 2017’de 7,5 + 5 aldık.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ YÜZDE 8

3,5 + 3,5 ikinci dilimler. O zamanlar enflasyon 5,64’tü. Bizim aldığımız zam 7,5’ti. Toplumun tamamı rakamların mükemmel olduğu söylendi. Bu sözleşme aşağı yukarı 220 gün sürdü. Arife akşamı sayın Cumhurbaşkanımızla geldiğimiz noktayı anlattım. Hangi şartlarda, hangi noktada imzalayacağımızı anlattım. O da bana sordu, nedir durum diye? Bende dedim sayın Cumhurbaşkanım bizim kırmızı çizgimiz 8’dir. Bu rakamdan aşağı inmememiz lazım. 9 bizim için mükemmel olur. Düşük ücretler için de 150 TL’dir” dedi. 

ÖNCEKİ ZAM ORANLARI

Atalay, şöyle devam etti: Cumhurbaşkanımız da gerekli talimatı vereceğim dedi. 3 ay müddetinde bize dediler ki 5+4. Arkadan dediler 5+5. Sonra 6+5 oldu. 6+6, 7+5 ve sonra 7,5 + 5’e çıktık. Bizde başkanlar kurulunu topladık ve dedik ki 7,5 + 5   13’e geliyor. Bizde arkadaşlarla anlaştık. Sözleşmeden öte, taşerondan kadroya geçen arkadaşların durumunu da göze aldık. Bu arkadaşlarımız için 15 yıldır mücadele ediyoruz. Dedik ki bu arkadaşlarımız da sözleşmeden istifade etsinler. Sadece taşeron değil; tarım, maden ve diğer iş kollarındaki işçilerin durumlarını da konuştuk.

SENDİKALAR BÖLÜNMÜŞ

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki siyaset yüzde 50 bölünmüş vaziyette. Gazetelerin durumları da belli. Hükümetin iyi yaptığını dediğimiz zaman bir kesim rahatsız oluyor. Başka bir şey dediğimiz zaman diğer kesim rahatsız oluyor. Bunu asgari ücrette yaşadık. Sendikalar 3’e bölümmüş vaziyette. Biri ideolojik bakıyor, biri başka siyasi partiye bakıyor. Sendikalar siyasi partilerin arkalarına sığınmamalı. İşçi evvela sendikasından yana olmalı, sonra gidip bir siyasi partiye bağlı olmalı.

TEMELİ DEDEM ATTI

Bu vilayette doğdum, bu fabrikanın temeli benim Mecid dedem attı diyen Ergün Atalay,  kardeşleri ile birlikte fabrikada çalıştıklarını söyledi. Demiryollarında ilk defa Türk İş Başkanı benim diyen Atalay, “ İnşallah benden sonra yine birisi buradan gelir. Türk İş’te bulunduğum sürece 18 yıldır oyların yüzde 80’ini alıyorum. Kürdün alıyorum, çingenenin alıyorum, lazın alıyorum, macırın alıyorum. Solcunun ve sağcının oylarını alıyorum.

TOPLAMDA 20,45 ALIYORUZ

Sene başında hatırlayın 3,5 zam aldık. Ardından enflasyondan doğan kayıptan ötürü 4,5 ilave ettiler bize. Şimdi 8 aldık. Önümüzdeki ay da 4 alacağız. Enflasyon artarsa onu da alacağız. Ne oluyor? 20,45 bu yıl alınan zam. He enflasyon 5,1 oldu, Allah var ben inanmıyorum, kamuoyu inanmıyor ama devletin açıkladığı bu rakama (hedeflenen enflasyon) ben inanmak zorundayım yapacak başka bir şey yok” diye konuştu.

17 BAŞKAN İMZALADI

Atalay şöyle devam etti: “Devlet diyor, enflasyon 5,1 ama ben sana 8 verdim. İkinci dilimde ise enflasyonun üzerini vereceğim 4’ün üzerinde diye. Yan, bu sözleşme mükemmel mi, süper mi? Hayır, değil ama bu şartlarda bağlanmaktan başka çaresi yok. O gün odada 17 sendika başkanı vardı. Arkadaşlar diyor ki işçimizle konuştuk, şubelerimizle konuştuk. Başkan bu rakamı bulduk. Bu saatten sonra grev ne? İnsanlar aklına gelince grev yapmaz ki. Şimdi Demiryol’un iki süresi var. Ya şimdi bu iki ay içinde sözleşmeye imza atacak ya greve çıkacak yada yüksek hakeme gidecek. Bunun yasal süreci bu. Bizim içimizde de rahatsız olanlar var. Harb İş’in başkanı imza atıyor ama Eskişehir’deki kardeşim 700 kişiyle bunu az buldum grev yapacağım diyor. Arkadaş, Harb İş’in grev yasağı var. Nereye gidiyorsunuz.  Mesela Tek Gıda İş Sendikası var bizi tenkit ediyor. Ben o arkadaşı 10 yıldır görmüyorum. Bunun gibi örnekler işte. Kamuda bir tek üyesi yok. Konuşanlar marjinal yapıda sendikalar. Bizim sayemizde siyaset yapmak isteyen insanlar.

ALENEN SÖYLÜYORUM

Türkiye’deki siyasiler hangi işi iyi yapıyorsa onu söylemek durumundayım. İktidar başta olmak üzere yanlış yapan varsa da alenen çıkıp söylüyorum. İsmini vermeyin gazetenin biri arefe günü yarım sayfa beni yazmış lehimde yazıyor, aynı gazete ertesi gün aleyhimde yazıyor.

GİZLİ KAPAKLI İŞ YOK

Değerli arkadaşlar, biz o gün masaya oturduk. Sayın Bakanla yukardan inerken konuştuk. Dedim, sayın bakanım zammı sizin açıklamanız lazım. Bakan çıktı ve zammı açıkladı. Sonra canlı yayın durdu. Bana döndü bir şey söyleyecek misin dedi; dedim benim söyleyecek birşeyim yok. Ne söyleyeyim ortalığı karıştıracak. Benim derdim, taşeronu sözleşmeye çıkaramadım. Oturmuşum oraya imza atacağım. 17 adam da imza atmış. Herkes benim yanımda gizli kapaklı iş yapmıyorum ki.

BUNUN ADI KAMU SÖZLEŞMESİ

Dedim ne diyeceğim, söylesem kamu sözleşmesi mi bu yoksa taşerondan kadroya geçenlerin sözleşmesi mi? Bunun adı kamu sözleşmesi. Ben onu alırsam gündem değişecek, gayri ihtiyari herkesin duyacağı şekilde bunları söyledim. Dediğim şu; taşeronu halledemedim, yazdıramadım, buraya teşeronla ilgili bir madde; yeteli mi? Yeterli değil. Gönül isterdi ki orda açık ve net madde olsaydı”

ESAS ALÇAK ONLARDIR

Başkan Atalay, açıklamasının devamında şöyle konuştu: “Bir buçuk senedir dilimin döndüğü kadarıyla enflasyonun 15 olduğu yerde kadroya geçen taşeron kardeşlerimiz bu ücret doğru değil, günahtır yazıktır. Öyle bir beklenti oldu sanki bu taşeron sözleşmesi kadroya geçen arkadaşlarımız ile ilgili. Böyle bir beklenti oldu, o gün benim ifadem de bundan ibaret. Başka bir ifadem yok. Ama belli siyasiler twitler atmaya devam ediyorlar; ülkeyi satanlar, işçiyi satanlar, insanlara hakaret edenler, iftira atanlar esas alçak onlardır. Bugüne kadar ne ülkemi sattım, ne mazlumu sattım, ne işçiyi sattım Allah şahidimdir” diye konuştu.

YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADIM

Bazıları diyor ki; bu ülkeyi bir karıştıralım, bundan birileri nemalansın. Bugüne kadar sözleşmenin s sini konuşmayanlar, işçilerin haklarından bahsetmeyenler, bugün sözleşmeden bahsediyorlar. Bizim üzerimizden hiç kimse siyaset yapmasın. Ben yanlış bir şey dünde, bugün de yapmadım.

TALİMATI DİNLEYECEK

Eksik veya hatalı söylediğim olur; noksan söylediğim bir işi söyleyeceğim o gün bakan hanıma tarım için bin tane arkadaşın uzatması olmadı sayın bakanım söyle diyorum, o bana sen söyle diyor, ben söylesem yerine gelecek mi? Ben ona söyletmek istiyorum, tabi söylerken de üslubum biraz doğru olmamış bunu da söyleyeyim, ben orada bakanımızın söylemesini konunun yürürlüğe girmesini istedim. Çünkü benim söylediğim zaman bürokrat beni dinlemeyecek ki, bakan hanımın verdiği talimatı dinleyecek.

SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİM

Orada belki daha nazik bir dil olabilirdi ama benim orada öyle bir ortamım yoktu. Onun için durum bu, biz burada işçinin çıkarıyla ilgili hareket ediyoruz. EYT’yi söylemeye devam edeceğim, taşerondan kadroya geçenleri söylemeye devam edeceğim, geçici işçiyi, hayat pahalılığını söylemeye devam edeceğim, Kaz Dağları’nı söylemeye devam edeceğim ama terör örgütünün yaktığı ormanları da söylemeye devam edeceğim”

   

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Sakarya Otel SAKARYA HALI YIKAMA SAKARYA DÜĞÜN SALONLARI İZMİR YOGA