Arşivde Ara

Zamanlaması çok manidar!15 Ağustos 2019 - 17:38, Perşembe


Adapazarı'nın çöpünü toplamak için açılan ihalede 60 adet özel donanımlı araç hazırlaması için verilen sürenin 14 gün olması, kafalarda soru işaretine neden oldu.

İHALE GÜNÜ 19 AĞUSTOS

Tam adı "Katı Atık Toplama ve Nakli İçin Kullanılacak Araçların Kiralanması İşi" olan çöp toplama ihalesi 4 gün sonra yani 19 Ağustos 2019 günü saat 14.00'te Adapazarı Dağdibi Mahallesi Enka Okulları Caddesi'nde bulunan "Adapazarı Belediyesi Teknik Birimler Toplantı Salonu"nda yapılacak. Çöp Toplama İhalesi öncesinde hazırlanan şartname kısa adı EKAP olan Elektronik Kamu Alımları Platformu'nda yayınlandı. Yayınlanan şartnameye göre ihaleyi kazanacak olan ilgili firma 1 Ekim 2019 günü sahada iş başı yapması gerekiyor.

60 ADET DONANIMLI ARAÇ

Yasal inceleme ve itiraz süreleri çıktıktan sonra ihaleyi kazanan firmanın işbaşı yapması için 14 günü kalıyor. Peki ama 14 gün içinde ihaleyi kazanan firma 60 adet özel donanımlı aracı nasıl hazırlayacak! Bu iş nasıl olacak! Çünkü bu araçlar öyle sıradan araçlar değil. Şartname gereği bu 60 adet araç öncelikle 3 yaşını geçmemiş olacak. Yine aynı araçlar belli motor kapasitesinin yanı sıra 50 bin kilometreyi aşmamış olması gerekiyor. Şartnamede bulunan bir çok isteği de sıraladığımız takdirde 14 günlük zaman diliminde 60 adet özel donanımlı aracı hazırlanması neredeyse imkansız.

SIFIR ARAÇ ALSAN BİLE

Eğer çöp toplama işini yapan bir firma iseniz ve elinizde böyle özel donanımlı araçlar hazır ise (!) zaten sorun yok. Peki elinizde böyle araçlar yok ise nasıl olacak! Özel donanımlı 60 aracı 14 günde nasıl hazırlayacaksınız. İsterseniz bir de olaya diğer pencereden bir bakalım. Diyelim ki ihaleyi kazandınız. Gittiniz 60 adet sıfır aracı satın aldınız. Ancak sorun sıfır 60 araç almakla bitmiyor.Bu araçlar çöp toplayacak. Çöp toplaması için özel dizayn edilecek.

RESMEN YANDINIZ

Araçları çöp toplayacak hale getirmek için firmayla anlaşmanız gerekiyor. Diyelim ki birde firma buldunuz ve anlaştınız. Eğer araçları özel donanımlı hale getirecek olan firmanın elinde başka iş yok ise sizin araçlarınızı çöp toplamak için uygun hale getirilmesi en az 1.5 ile 2 ay sürüyor. Bitti mi! Bitmedi. Özel donanımlı hale getirmek için o işi yapan bir firmayla anlaştınız ama firma araçları zamanında istediğiniz hale getiremedi. İşte o zaman yandınız.

BU ŞARTLARDA HERKES ÇEKİLİYOR

Hazırlanan şartname gereği eğer taahhüt ettiğiniz sürede bu araçları işe çıkaramazsanız bunun büyük cezaları var. Hatta bir tek cezaları değil, cezalarla birlikte ihalelere girmesi yasaklanan 'yasaklı firma' arasına bile giriyorsunuz. Zamanlaması manidar olan bu çöp toplama ihalesine bütün bu yönleriyle bakıldığı zaman, birçok firma çoktan geri adım atma kararı aldı. İhale 'Açık İhale' olarak yapılmasa 14 günlük süre bir çok firmayı otomatik elemedi.

Erhan Tandoğan

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Sakarya Otel SAKARYA HALI YIKAMA SAKARYA DÜĞÜN SALONLARI İZMİR YOGA