Arşivde Ara

Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti18 Mart 2019 - 15:08, Pazartesi


Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 10 yılda kültür sanat alanında hayata geçirilen çalışmalara ve gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sakarya’yı Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti haline getirdiklerini ifade eden Başkan Toçoğlu, konferanslar, paneller, söyleşi ve imza günleri, konserler, sempozyumlar, ustalara saygı programları, tiyatrolar ve sinema günleri gibi geniş yelpazeye yayılan kültür sanat etkinliklerini sanatseverlerle buluşturduklarını dile getirdi. Büyükşehir Akademi’yle de alanında uzman isimleri konuk ettiklerini ifade etti.

Anadolu’nun Kültür Sanat Başkenti

Başkan Zeki Toçoğlu, “Daha öncede ifade ettiğimiz üzere yol, su gibi birincil öneme sahip belediye hizmetleri önceliğimiz oldu. Ancak kültür sanat etkinliklerini de önemli bir ihtiyaç olduğundan hareketle şehrimizde kültürel, sanatsal etkinlikler gerçekleştirdik. Hamdolsun Sakarya Anadolu’nun kültür sanat başkenti konumuna geldi. İnşallah şehrimizin bu alanda yakaladığı ivme yeni entelektüellerin, Faik Baysal’ların, Necati Mert’lerin, Sait Faik’lerin yetişmesini sağlayacaktır” dedi.

Sakarya’nın kültür sanat mekanları

10 yıllık süreçte Sakarya’yı yeni kültür sanat mekanlarıyla buluşturduklarını ifade eden Başkan Toçoğlu, “TMO Binasını aslına uygun restore ederek şehrin kültür sanat hayatına kazandırdık. Eski ve yıpranmış mimarisiyle atıl bir görünüme sahip olan Eski TZDK Yemekhanesi’ni modern bir sanat galerisine dönüştürdük. Eski Zirai Donatım Sosyal Tesisleri’ni Ziya Taşkent Konser Salonu’na dönüştürdük. Şehrimiz sanat hayatına Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’ni sunduk. Tarihi Alicanlar Konağı’nı Büyükşehir Akademi’nin yeni merkezi haline getirdik. Faik Baysal Kütüphanesi ile farklı disiplinlere yayılan 20 bini aşkın kitabı okuyucuları ile buluşturduk. SAMEK merkezleri ile hemşerilerimize 100 farklı branşta eğitim olanağı sağladık. Kent Orkestrası müzikleriyle sanat yaşantımıza renk kattı” dedi.

1000’e yakın etkinlik

Aylık kültür sanat ajandasına sahip bir şehir olduklarını ifade ederek sözlerini tamamlayan Başkan Zeki Toçoğlu, “10 yıllık süreçte 14 yeni yayını Büyükşehir kitaplığına kazandırdık. 393 konferans, panel ve söyleşiyi öğrenciler ve sanatseverlerle buluşturduk. 33 farklı isim için ustalara saygı buluşmaları düzenledik. 159 sinemayı beyazperdeye yansıttık. Seçkin eserlerden oluşan 83 sergiyi ilgililerinin beğenisine sunduk. 173 tiyatro gösterimine ev sahipliği yaptık. 76 konserde müzikseverleri ağırladık. Akademi eğitimlerimiz ise farklı alanlarda ilgililerini konuk etmeye devam ediyor” dedi.

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Diğer Haberler

Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Sakarya Otel SAKARYA HALI YIKAMA SAKARYA DÜĞÜN SALONLARI İZMİR YOGA